practice

Hukiki Tavsiyeler

Hukuki uyuşmazlık mevdana geldiğinde çözmek için ya klasik yargı yoluna müracaat edilecek ya da elverişli ise arabuluculuk veya diğer alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına. Yargı yoluna başvurmak için mutlaka bir avukata danışınız. Yargı yoluna mı diğer alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına mı başvurmanızın daha avantajlı olup olmadığı ve izlenecek süreç hususunda arabuluculuk mevzuatına hakim bir avukata / aynı zamanda arabulucu olan bir avukata danışınız.

Aslolan uyuşmazlığın hiç çıkmaması, çıktığında da en uygun şekilde çözümlenmesidir.Bunun için de önceden avukatınıza danışmayı / danışmanlık hizmeti almayı unutmayınız.

Yazılı yaptığınız bir sözleşme ile ilgili ödeme, ihbar, ihtar, fesih ve ibra işlemlerinizi de yasal usule uyarak, yazılı olarak yapınız.

Okumadan, anlamadan hiçbir belgeyi imzalamayınız. İmzadan önce mutlaka avukatınızı arayınız.

Gözaltına alındığınızda en yakınlarınıza haber verdirmek, avukat talep etmek, kimlik sorgulaması dışında susma hakkını kullanmak gibi haklarınız olduğunu unutmayınız ; bu durumda 24 saat ulaşabileceğiniz bir avukatınızın olması önemli.

İş ve işlem yoğunluğunuz veya şirketiniz var ise mutlaka düzenli danışmanlık hizmeti alınız.

Bir işçi bile çalıştırıyorsanız İş Sağlığı ve İş Güvenliği hizmeti almak/ ya da şartları varsa kendiniz önlemleri almak zorundasınız.

Ne zaman hangi şekilde ( 4a/4b/4c) emekli olacağınızı ve ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi sosyal güvenlik uzmanına hesaplatabilir, işlerinizi takip ettirebilir, prim miktarını artırmanın yararlı olup olmayacağına birlikte karar verebilirsiniz.

Özellikle yargılaması uzmanlık /ihtisas gerektiren mahkemelerde yapılan uyuşmazlıklarınızla ilgili yargı / arabuluculuk öncesi uzman görüşü/mütalaa almanız izleyeceğiniz yola karar vermek, sonucu tahmin etmek ; arabuluculuk görüşmelerinin daha objektif kriterler esas alınarak ilerlemesi konusunda size faydalı olacaktır.

  • Paylaş:

0 Yorum

Henüz onaylanmış yorum yok! Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yaz